Az én faesztergám

Vélemények gépekről, szerszámokról lehetőleg minél objektívebb formában.
Avatar
SKT
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2022.12.27. 18:54
Tartózkodási hely: Érd
Kapcsolat:

Az én faesztergám

Hozzászólás Szerző: SKT »

Milyen gépet használsz? Mit látsz előnyeinek, erősségeinek? Milyen gyenge pontjai vannak számodra?
Avatar
SKT
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2022.12.27. 18:54
Tartózkodási hely: Érd
Kapcsolat:

Re: Az én faesztergám

Hozzászólás Szerző: SKT »

Axminster AW355WL midi, asztali eszterga

Csúcstávolság 510 mm. Ágyhosszabbítóval 1117 mm. Tengelymagasság ágy felett 177 mm. Stabil szürkeöntvény test.
750W, egyenáramú kefés motor. Hármas szíjtárcsával és elektromos (fokozatmentes) lehetőséggel állítható a fordulatszám, 250-3,550 fordulat/perc között. Digitális kijelző mutatja az aktuális sebességet. Forgásirány állítható.
A főorsón 24-állású indexelési lehetőség van. Az orsó menete M33 x 3,5, teljes átmenő furattal és MK2 kúpfurattal. központokhoz 2MT-vel rendelkezik.
200 mm-es késtámasz, 25 mm-es tartórésszel. Síktárcsa, körmös csúcs, kiütő tüske (MK2-höz), tengely kulcs, illetve csapágyas forgócsúcs alaptartozék.

Alapvetően egy kiválóan és széleskörűen használható eszterga. Tollak esztergálásától, az asztal/széklábakon át, a kb 330 mm átmérőjű tálakig, edényekig rengeteg mindenre alkalmas.
Amit eddig hátrányának láttam, hogy a potméteres sebességállítás határai szűkebbek egy Jet esztergáéval összehasonlítva. A Jet-nél sokkal nagyobb az átfedett rész a szomszédos ékszíjtárcsa beállításokéval.
Egyedül akkor zavar ha kézműves vásárra kell kivinni, máskülönben nem hátrány, hogy nem igazán mobil darab - kb 50-60 kg tömegű (nem mértem). Nincs szükség a lerögzítésére.

64
Avatar
Pozsi
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2022.12.23. 08:06
Tartózkodási hely: Kóka
Kapcsolat:

Re: Az én faesztergám

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Én nem tudok írni ilyen pontos és részletes leírást a gépeimről.

A digitális fényképnek meg van az az előnye, hogy a dátumot is megőrzi.
Én innen indultam 2010-ben.
65
Alapokat édesapám fektette le a gépnek, de nem tudtam úgy elhozni a szülői házból, ahogy Ő használta (nem sokat használta.)
Mai állapotát majd valamikor felteszem, tulajdonképpen a vasúti sín az egyetlen eredeti eleme a régi gépnek, valamiért sosem akartam azt megváltoztatni.
Volt egy ideig frekvencia váltó a géphez, de a poros környezetet és a párát nem bírta, így ékszíj cserével oldom meg a fordulatszám váltást.

Ezen kívül van egy kis Bernarndóm, ami fordulatszám szabályozós, mint kiderült van a szabályozónak gyerekbetegsége, mert az IC tápellátását elnagyolták és nem volt stabil. Mára kollégáimnak köszönhetően akik átalakították kicsit a kapcsolást megoldódott a szabályozás problémája.
Üdvözlettel:

Pozsi
Avatar
Abovo
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2022.12.23. 18:49

Re: Az én faesztergám

Hozzászólás Szerző: Abovo »

JET 3520B

Legnagyobb gépágy felett elforgó átmérő: 508 mm, leghosszabb anyag (ágyhosszabbítással) kb. 1200 mm.
Súlya kb. 350 kg.
Imádom.
66
Alapvetően a legkisebb mütyürtől, a már szinte ijesztő méretű darabokig bármit meg lehet rajta pörgetni.
Nem tudok róla rosszat mondani...
Üdv: Abovo
Avatar
Mikapu
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2022.12.27. 18:48

Re: Az én faesztergám

Hozzászólás Szerző: Mikapu »

Fotókat nem teszek, a gépek a neten megtalálhatóak.
2010-ben Holzmann D460-al kezdtem. Kb. 30 kg, tehát "könnyű" vinni bemutatóra, bárhová. Idővel hegesztettem hozzá állványt, ami nagyon praktikus dolog. Ezen tanultam. Fordulatszabályozás nincs, az ékszíjat kell pakolgatni. A késtartó szára - mint sok másoknál - nekem is eltörött, tehát hegesztettem húzott acélból másikat. 10 évi használat után eladtam.
A következő a Holzmann 510F, amit az 50 kg-ja miatt már nehezebb cipelni. Ez már fordulat szabályozós és visszafelé is lehet járatni, ami csiszolásnál (főleg a bütüfelületeken) előnyös.
2018-ban jött a nagy ugrás: Stratos 230 FU, ami rendes nagy gép, erősebb motorral. Ezt nagyon szeretem. 45 cm elfordul ágy fölött, de a fej kifordítható, vagy ágyvégre kitolható és akkor 80 cm-ig mehet a játék. Az ágyhosszabítóval max 1 m hossz fogható be.
Válasz küldése