Kedvenc kések, vésők

Vélemények gépekről, szerszámokról lehetőleg minél objektívebb formában.
Avatar
SKT
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2022.12.27. 18:54
Tartózkodási hely: Érd
Kapcsolat:

Kedvenc kések, vésők

Hozzászólás Szerző: SKT »

Milyen késeket/vésőket használsz a legtöbbet? Melyik az amiért a legtöbbször nyúlsz?
Avatar
Abovo
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2022.12.23. 18:49

Re: Kedvenc kések, vésők

Hozzászólás Szerző: Abovo »

Alapvetően az SK szerszámoktól a márkás késekig többféle gyártmány is megtalálható a késtartó szekrényen.
Hogy mégis melyikért nyúlok a legtöbbször? Csapozóból, leszúróból a saját gyártású, HSS anyagból készültekért, simítóból a 25 mm-es STUBAI-ért, holkerből pedig egy 16-os MAGMA-ért.
Üdv: Abovo
Avatar
Mikapu
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2022.12.27. 18:48

Re: Kedvenc kések, vésők

Hozzászólás Szerző: Mikapu »

Az elején (a kezdők hibája) én is megvettem a Narex 20 e Ft alatti 6 db-os készletét, amit nem kellett volna. Meg kaptam két szénacél holkert, melyek elvileg nagyon jók, de nem tartják az élüket. Viszont jól lehet tanulni rajtuk az élezést.
Aztán vettem Stubait: holkert, leszúrót, nagyolót, simítót, na ezek nagyon jó cuccok. Nyél nélkülieket vettem, s magam készítettem a nyeleket. Volt, hogy találkozóra hozott valaki valamilyen kovácsolt anyagból készült késeket, abból lett 20-as, meg 30-as simító. Nagyszerű anyagok, jó az éltartásuk.
Meg a fémesztergályos HSS betétkésekből magam készítette mindenféle.
Egyszer a soproni faipari vásáron volt egy kiállító valamilyen ismeretlen HSS késekkel, sajnálom, hogy nem vettem nála több félét, mert olcsó volt és jók.
Meg persze a normális Narex kések 13 mm átmérőjű holkerek. HSS.
Majd vettem Marten horgot a bütüről üregeléshez. Az elején ehhez kell némi bátorság, de ha ráérez az ember, akkor nagyon hatékony szerszám. Nem tud benne a forgács eltömődni.
A Munro körkéses üregelő igen finoman használható, de van úgy, hogy eltömődik forgáccsal és az macerás.
Szóval idővel összegyűlik mindenféle, s lassanként meg is tanulja az ember használni.
........
A nagy felismerés meg hamar megérkezett: a késeket élezni is kell. Először normál köszörűvel és fenőkővel próbálkoztam, majd jött a Holzmann vizes lassú járatú Tormek segédekkel, de idővel ezt Tormek T4-re cseréltem, ami nagyon jó megoldás.
Szóval, ha foglalkozunk a késekkel, az élezés is megérdemelhet külön témát. Látom, hogy van már ilyen, csak még nem kelt életre.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Mikapu 2023.02.05. 10:46-kor.
Válasz küldése